search instagram arrow-down
ebru melekoğlu

Kategori Bulutu

Genel

Popüler Yazılar & Sayfalar

Türkiye’nin Homofobik Tablosu Fırat Kaya…

Eşcinselliği yaşayamamanın verdiği öfkenin geldiği nokta. Neden bitmediniz? Bu konuda neden Türkiye de günden güne artan bir şiddet var? Zaten eşcinsel kimliğiyle insanlar kamuda aktif olamıyorlar belli haklarını kullanamıyor bide üstüne böyle şiddet.

Bu kediciğin sosyal medya da adı Fırat Delikanlı. İşitme engelli bir arkadaşa, eşcinsel olduğu için fiziksel ve sözlü şiddet uyguluyor ve bunu sosyal medyada paylaşıyor. Sadece şunu söyleyebilirim videoyu izlerken deliye döndüm. Fırat Kaya nezdinde bütün Homofobiklerin bilgilenmesi gerek.

 1996 da Journol of abnormal psychology de yayınlanan bir araştırmada Homofobik olan ve homofobik olmayan erkeklerden oluşan iki grup oluşturuluyor. Bu iki gruba heteroseksüel, lezbiyen, homoseksüel ilişkileri gösteren pornografik videolar izletilip uyarılma seviyeleri, penisteki değişime bakılarak ölçülmüş. Sonuç; Her iki grupta aynı videolarda uyarılırken, sadece homofobik olan gruptaki erkeklerde homoseksüel ilişkisine karşı uyarılma görülmüş.

Tabi bunlar kısıtlı tartışılmaya açık konular. Ben sadece bir şeye bu kadar öfke duymanın içinde haset olduğuna inananlardanım. Homofobik cinayetlerinin sonunun gelmemesi, toplumun giderek yozlaşması tabi ki politikadan da besleniyor buda ayrı  önemli bir yazı konusu ama psikolojik temelleri olduğuna dair araştırmaları görüşleri hafife almamak gerekir. Şimdi bu araştırma kapsamında National Geographic belgeselinde hayvanlar alemini izler gibi bu Fırat Kaya Türünü  birlikte üç beş fotoğrafla tanıyalım.

  Homoseksüel ilişki isteyip ama toplum baskısı korkusuyla yaşayamayan kişilerde gelişim evrelerinde de takılma varsa şiddete eğilim olduğunu hatırlatalım. Olmayı istedikleri yönlerini abartarak karşı savunma geliştirirler. Mesela Fırat kişisi tahminlerime göre kendinden daha cesur ne istediğini bilen arkadaşımıza olan hayranlığını içinde haset’e dönüştürmüş olabilir. Birde üstüne erekte olamaması da eklenmiş olabilir.

Mesela resim 1:

Vücudunda  sert olmasını istediği erkeklik organı  belli ki hayal kırıklığı yaşatmış, küstürmüş. Kuyruğu büzüp ezilmiş, büzülmüş sonra düşünmüş vücudumda sert olan bir şeyler olsun bari deyip  pazılarına yüklenmiş.

 Nasıl belli değil mi? “Sıkı sert bir vücudum var benim gerisini siz hayal edin diyorum” diye çırpınıyor. 

Resim 2; Belli ki buda işe yaramadı. Bir de dedin kedi olan kendine “Aslanım biraz daha aban anlamasınlar” arabada vites atarak, bacaklarını ayırarak her resminde, davranışınla bacaklarının arasında herkesin öyle sanmasının istediğin ne istediğini bilen bir  uzvun varmış gibi yapmandan anlıyorum. Bknz.

Resim 3;

Önündeki viski, arka fonda sahte erkek kimliğini doldurmak adına attığı sert bakışlarda görülüyor. Mesela yine bacaklarını ayırmış, öyleymiş gibi mış gibi miş gibi yapınca oluyor sanmış. Besbelli öyle oturmakta yetmemiş, o kadar yetersiz ve bunu bildiği o kadar belli ki.Farukçuk, eline bir tespih almış her fotoğrafta gözümüze sokuyor. Elinde avucunda bir şey olmamasından mütevellit tespihe sarılmasını ve onu da çekmesini de anlıyorsunuzdur.

Kısaca Rochester Üniversitesi Psikoloji profesörü Richard Ryan ne güzel demiş; “çoğunlukla kendileriyle savaş halinde olan bu kişiler,iç çatışmalarını dışarı bu şekilde yansıtıyor.Bir insan grubuna karşı içinizden gelen bir öfke ve tepki isteği varsa durup kendinize nedenini sormalısınız.” demiş.Nede güzel demiş.

Bir Cevap Yazın
Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: